close
آخرین مطالب
 • تبلیغ شما در اینجا
 • طراحی سایت شخصی
 • طراحی سایت فروشگاهی
 • طراحی سیستم وبلاگدهی
 • سیستم سایت ساز اسلام بلاگ
 • مگا برد - پلتفرم خرید اینترنتی قطعات موبایل مگابرد
 • loading...
  YourAds Here YourAds Here

  نادانی

  بازدید : 15
  دوشنبه 29 شهريور 1400 زمان : 9:42

  نصب دوربين مداربسته در پارکينگ هاي عمومي

  هدف اصلي يک سيستم دوربين مداربسته در کسب و کار ها، بهبود کيفيت خدمات و امنيت و جلوگيري از سرقت و ساير جرايم است. البته که دوربين ها نمي توانند از وقوع جرايم جلوگيري کنند، اما مي توانند به عنوان يک عامل بازدارنده عمل کنند که منجر به کاهش فعاليت نرخ جرم در ناحيه تحت نظارت مي شود. به همين دليل است که در تمامي مراکز عمومي اعم از فروشگاه ها، بيمارستان ها، ادارات، سازمان ها و ارگان هاي دولتي، پارکينگ هاي بزرگ و عمومي براي حفظ امنيت افراد و اموال آنها ضروري است تا از دوربين مداربسته استفاده گردد.
  سيستم هاي مداربسته جديد داراي قابليت هاي فراواني هستند علي الخصوص که از تکنولوژي هوشمند نيز بهره مي برند و به همين دليل به راحتي مي توانند پاسخگوي نيازهاي امنيتي و نظارتي در اماکن مختلف باشند. اين دوربين ها مجهز به نرم افزارهاي مديريتي قدرتمندي هستند که از انواع قابليت هاي تصويري اعم از شمارش افراد، تشخيص نفوذ، تشخيص پلاک و ... پشتيباني مي کند. در اين مطلب قصد داريم از مزايا و لزوم وجود سيستم هاي نظارتي و حفاظتي در پارکينگ هاي بزرگ و عمومي صحبت کنيم زيرا تردد بالاي وسايل نقليه و افراد در اين مکان ها منجر به افزايش پتانسيل جرم خيزي در اين مناطق مي گردد.

  مزاياي نصب دوربين مدار بسته در پارکينگ

  1. شناسايي سارقين: سارقين به راحتي مي توانند در بخش هاي مختلف پارکينگ پنهان شوند. شما مي توانيد پتانسيل وقوع سرقت را با مانيتورينگ محل از طريق سيستم مداربسته خود کاهش دهيد و شواهد را ثبت کنيد.
  2.
  جلوگيري از سرقت خودروها: پارکينگ ها مانند يک معدن طلا براي سارقين هستند. علاوه بر سرقت خودرو لوازم موجود در اتومبيل ها نيز در معرض خطر مي باشند. شما مي توانيد با تجهيز پارکينگ توسط سيستم مداربسته احساس امنيت را براي مشتريان خود هنگامي که از اتومبيل خود دور هستند فرآهم کنيد.
  3.
  تشخيص دستکاري دوربين توسط خرابکاران: هنگامي که دوربين توسط افراد خرابکار مورد دستکاري(مانند تغيير زاويه ديد، فوکوس و پوشاندن لنز با پارچه يا اسپري، دوربين با استفاده از قابليت ضد دستکاري (Tampering Detection) خود مي تواند با فعال کردن سيستم آلارم فرد خاطي را شناسايي کند.
  پارکينگ هاي عمومي عمدتا به دو بخش داخلي که شامل ساختمان پارکينگ و فضاي بيروني آن است تقسيم مي گردند. که هر دو فضا نيز نيازمند نظارت و رسيدگي هستند. حتي بخش بيروني نيز از اهميت زيادي برخوردار است زيرا در بسياري از پارکينگ ها فضاي بيروني نيز مورد استفاده براي پارک خودروها قرار مي گيرد. به همين جهت نيز به شرح سازوکار يک سيستم مداربسته در هر دو بخش مي پردازيم:

  فضاي داخلي پارکينگ

  ساختان اصلي يک پارکينگ بزرگ مهم ترين بخش آن است زيرا در يک فضاي سر بسته قرار دارد که ممکن است از روشنايي خوبي نيز برخوردار نباشد. همچنين کنترل و مديريت آن در هنگام بروز احتمالي جرم و يا تصادفات سخت تر از يک محيط روباز است. در زير به برخي از راهکار هاي موثر براي رفع مشکلات اينچنيني اشاره نموده ايم هايک ويژن

  • استفاده از دوربين هاي چند سنسوره:

  يکي از راهکارهاي جالب استفاده از دوربين هاي چند سنسوره پانوراميک است اين دوربين ها با داشتن 4 تا 8 عدد سنسور مي توانند تصاويري پانوراميک با زواياي 180 يا 360 درجه از محيط به دست دهند و فضاي بزرگي از محيط را پوشش دهند. از جمله شرک هاي توليد کننده اين نوع دوربين ها مي توان به شرکت هايک ويژن اشاره نمود.

  • استفاده از دوربين هاي مخصوص شب:

  فضاي داخلي پارکينگ ها معمولا از روشنايي مناسبي برخوردار نيست و در تاريکي ديد مناسبي نخواهيد داشت. اما براي حل اين مشکل مي توانيد از دوربين هايي که براي نور بسيار کم ساخته شده اند استفاده کنيد طراحي اين دوربين ها به نحوي است که در کمترين روشنايي نيز تصاوير واضح و با کيفيتي ارائه مي کنند. از اين دست از دوربين ها مي توان به دوربين هاي دارک فايتر هايک ويژن اشاره نمود.

  ايستگاه هاي کنترل عبور و مرور خودروها

  همانطور که مي دانيد در ابتداي ورودي و خروجي هر پارکينگي ايستگاه هايي قرار گرفته که خودروها پس از يک ايست کوتاه در آنها و پرداخت وجه به مسير خود ادامه مي دهند. اين مکان ها به دليل ايجاد ترافيک در تردد خودروها از اهميت بالايي برخورداراند. در زير به راهکار مهمي نيز براي اين نقاط اشاره شده است:

  • استفاده از دوربين هاي شمارشگر:اصطلاحا به دوربين هايي که توانايي شمارش و تشخيص پلاک خودرو ها را دارند دوربين هاي مداربسته ANPR گفته مي شود. با وجود اين دوربين در ايستگاه هاي پرداخت وجه به راحتي مي توان از تعداد و مشخصات پلاک هر خودرويي که وارد پارکينگ مي گردد مطلع شد.
  • استفاده از دوربين هاي WDR دار: درب هاي ورودي و خروجي اغلب در معرض تابش مستقيم نور افتاب هستند همين امر منجر مي شود تا تصاوير کيفيت خوبي نداشته باشند اما با استفاده از همچنين تا حد زيادي اين مشکل برطرف مي گردد. براي آشنايي بيشتر با اين قابليت مي توانيد به اين مقاله رجوع کنيد.
  • نمايشگرهاي LED:اگر قصد داريد تا يک سيستم کاملا مکانيزه در پارکينگ داشته باشيد مي توانيد از نمايشگر هايي که تعداد پارکينگ هاي خالي و ممحل دقيق آنها را نمايش مي دهند استفاده نمائيد.

  کنترل محيط اطراف پارکينگ

  محيط بيروني پارکينگ نيز به بخش هاي مختلفي تقسيم مي گردد که هر کدام به صورت جداگانه بايد با راهکارهاي مناسب تجهيز گردند. به طور کلي براي مديريت و مانيتورينگ فضاي بيروني از دوربين هاي اسپيددام يا گردان استفاده مي گردد. براي مثال دوربين PTZ دارک فايتر هايک ويژن گزينه مناسبي براي اين مکان است. اين دوربين 2 مگاپيکسلي Full HD با زوم اپتيکال 23x است. همچنين داراي قابليت تعقيب هوشمند است که مي تواند سوژه هاي متعددي را رديابي کند.

  اتاق هاي نگهباني

  اتاق هاي نگهباني يا حراست در مجموعه هاي بزرگ از اهميت زيادي برخوردار اند زيرا تمامي وقايع مهم از اين قسمت کنترل و نظارت مي گردند. براي اين قسمت مي توان از انواع مختلفي از دوربين ها استفاده نمود. اما دوربين هاي Fish-eye با تصاوير 180 درجه مي توانند گزينه مناسبي براي اين مکان ها باشند.

  مرکز مديريت

  مهم ترين قسمت در يک سيستم مداربسته مرکز مديريت اطلاعات آن است زيرا دسترسي به آن مساوي است با نفوذ به هسته اصلي اطلاعات يک سيستم مداربسته. به همين دليل انتخاب مکان مناسب براي اين قسمت که دور از دسترس افراد باشد از اهميت بالايي برخوردار است.

  پروسه نوردهي در دوربين مداربسته

  در ايجاد يک تصوير با کيفيت، نور مهم ترين عامل است، نور تنها چيزي است که دوربين احساس مي کند. زاويه اي که نور به سوژه مي تابد نيز تأثير زيادي بر جلوه عکس مي گذارد. دوربين دقيقاً مشابه آنچه که ما مشاهده مي کنيم را نمي بيند. چشم نه تنها با نور محيط تطبيق مي يابند، بلکه مي تواند نواحي تاريک و روشن موجود در يک صحنه را با وضوح نبستاً مشابهي ببيند. يک دوربين نمي تواند چنين کاري انجام دهد. اگر منبع نور فقط بالا يا پشت دوربين باشد ديد تک بعدي دوربين سوژه را به صورت تک بعدي نشان مي دهد. بنابراين براي نشان دادن پستي و بلندي جسم زاويه تابش نور مهم مي باشد و ترکيب نور و سايه مي تواند حالت عکس را تغيير دهد.

  معمول آن است که نور به اندازه اي باشد که هم روشنايي هاي عکس و هم سايه هاي آن از جزئيات برخوردار باشند. نه آنقدر زياد که آنچه روشن است جزئياتش معلوم نشود و نه آنقدر کم که آنچه در سايه قرار دارد يکپارچه سياه به نظر آيد.

  عمليات نوردهي در واقع کنترل نوري است که داخل دوربين مي شود. در دوربين هاي ديجيتال، نور پس از عبور از لنز به حسگر نور برخورد کرده و حسگر با انجام عملياتي خاص، با توجه به نوع CCD يا COMS، عمليات تبديل نور به توان الکتريکي را انجام مي دهد. پس از پردازش تصوير در پردازشگر، تصوير جهت ضبط و پخش آماده مي شود. عمليات تنظيم و کنترل نور ورودي به دوربين و هدايت آن به حسگر، تأثير به سزايي در کيفيت تصوير خواهد داشت که نوردهي ناميده مي شود.

  موفقيت عمليات نوردهي به تنظيم پارامترهاي حساسيت حسگر، درج? ديافراگم و سرعت شاتر بستگي دارد. کلمه شاتر از نظر معنا به معني مسدود کننده و کلم? ديافراگم به معني ميان پرده است. بسياري مي پندارند که شاتر و ديافراگم يکي هستند اما چنين نيست. در لنزهايي که در آن از فن آوري پيچيده اي استفاده شده است، گاهي ديافراگم در لابه لاي عدسي ها قرار مي گيرد، اما به طور کلي شاتر در درون دوربين و ديافراگم و عدسي ها در درون لنز قرار دارند.

  در شکل زير به خوبي عمليات نوردهي را شبيه سازي کرده است. در اين شکل، پيچ شير آب نقش شاتر دوربين را بازي مي کند که باز شدن شير و ورود آب به داخل سطل، معادل باز شدن ديافراگم لنز دوربين و ورود و انعکاس نور به داخل دوربين و برخورد آن به حسگر است. ميزان باز شدن ديافراگم است که اجاز? عبور نور (آب) بيش تر يا کم تر را مي دهد. بزرگي يا کوچکي سطل زير شير، در نقش حساسيت حسگر دوربين است و مقدار آب جمع شده، در واقع بيانگر ميزان نوردهي يا جمع آوري نور است.

  نقش ويدئووال (Video Wall) در دوربين مداربسته
  نظرات این مطلب

  تعداد صفحات : 23

  درباره ما
  اطلاعات کاربری
  نام کاربری :
  رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  خبر نامه


  معرفی وبلاگ به یک دوست


  ایمیل شما :

  ایمیل دوست شما :  چت باکس
  captcha


  پیوندهای روزانه
  آمار سایت
 • کل مطالب : 91
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 33
 • بازدید کننده امروز : 2
 • باردید دیروز : 1
 • بازدید کننده دیروز : 0
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 36
 • بازدید ماه : 538
 • بازدید سال : 2671
 • بازدید کلی : 10991
 • کدهای اختصاصی